تاریخچه تبلیغات بر روی بیلبورد ها

 

انسان ها از زمانی که در غارها زندگی می کردند ، آثار هنری دیواری خلق می کردند. کاربرد این گونه آثار هنری دیواری چه بود؟ و اینکه از چه زمانی از یک نمایش هنرمندانه رو به سوی بازاریابی آورده شد ، پرسش جالبی است.

 

در زمان مصریان باستان ، حکومت ها از تصاویر کنده کاری شده بر روی سنگ ها برای اعلام قوانین و مقررات سرزمین خود استفاده می کردند.

 

این کنده کاری بر روی سنگ ها شاید تاحدی قدیمی ترین شکل تبلیغات بیرونی بوده است.

 

رویکرد جدید تبلیغات بیلبورد ها می تواند منشاء خود را در لیتوگرافی ( تصویر چاپی ) ، که ابداعی در اواخر دهه ۱۷۹۰ بود، پیدا کند.

 

ویژگی این ابداع آن است که امکان تهیه و تولید انبوه پوسترها و اطلاعیه های مورد نیاز کسب و کارها را میسر ساخته است.

 

البته ، محدودیت بزرگی بر سر راه ساخت و عرضه بیلبورد ها در آن زمان وجود داشت و آن کیفیت پوسترها بود. آنها هنگامی که مدت زمان طولانی در معرض عوامل طبیعی ( باد ، باران و . . . ) قرار می گرفتند دوام نمی آوردند.

 

سیرک ها و تبلیغات

 

سیرک ها از اولین کسب وکارهایی بودند که از این شکل جدید بازاریابی جمعی بهره مند شدند، بدین ترتیب ، تبلیغات بیرونی تن به یک نوآوری بزرگ ومهم داد ، تبلیغات جدید بیلبورد ها را برای ما ، آنچنانکه امروزه آن را می شناسیم ، به ارمغان آورد.

 

تاریخ نخستین استفاده سیرک ها از بیلبورد ها به سال ۱۸۳۵ باز می گردد. پیش از ابداع لیتوگرافی ، امکان تهیه و ارائه کپی بیلبورد فقط در مقیاس کوچکی میسر بود که این خود از اثربخشی آن به عنوان یک ابزار بازاریابی می کاست. ( در مقایسه با امروز که یک ابزار بازاریابی موثر و کارا به شمار می رود )

 

یک صنعت ایجاد می شود ؛ خرید فضای بیلبورد ها از شرکت های تبلیغات بیرونی

 

از اواسط دهه ۱۸۶۰ خرید فضای بیلبورد ها از شرکت های تبلیغات بیرونی امکان پذیر شد. چند سال بعد ( ۱۸۷۲ ) انجمن بین المللی پوستر بیلبورد های آمریکای شمالی ( IBPANA ) تشکیل شد.

انجمن هنوز تا به امروز فعال است اما نام آن کوتاه شد و به انجمن تبلیغات بیرونی آمریکا        ( OAAA ) تغییر یافت. انجمن می بایست خود را با همه تغییرات به وجود آمده در صنعت وفق می داد و البته هم اکنون علاوه بر بیلبورد های سنتی ، بسیاری دیگر از انواع رسانه ها و تابلوهای تبلیغات بیرونی را در بر می گیرد.

 

اهمیت رشد و پیشرفت

 

دهه ۱۹۹۰ ، دوره فوق العاده ای برای بازاریابی بیلبوردی بود و رشد انفجاری ای که به دنبال داشت اصلاً تصادفی و یا به صورت حباب نبود. این محبوبیت اتومبیل ها بود که در رشد صنعت تبلیغات بیرونی واقعاً موثر بود. در حقیقت ، توان خرید جمعی مدل T هنری فورد بود که وسیله نقلیه خصوصی را برای عده زیادی به ارمغان آورد و در نتیجه مخاطب جدید متحرکی برای صنعت بیلبورد به وجود آورد که می توانست روانه بازار شود. همچون صنعت اتومبیل سازی که از زمان عرضه مدل T فورد تغییر و رشد قابل توجهی یافت ، تبلیغات بیرونی نیز به طور مداوم برای برآورد

 

رشد بیلبورد ها

 

نیازهای یک بازار در حال رشد و پیوسته کنترل شده و پیشرفته و تحول یافته است. نوآوری جاری در صنعت تبلیغات بیرونی شاهد رشد و افزایش در اندازه بیلبورد ها ، تغییرات در موارد به کار رفته ، و نیز به سازی و ارتقاءی تکنولوژی از جمله بخش های پیشرفته مکانیکی و بیلبورد های دیجیتال ، بوده است.

 

صنعت تبلیغات بیرونی

 

پیشرفت ها در سایر صنایع نیز نقش کلیدی در رشد و توسعه صنعت تبلیغات بیرونی داشته اند. برای مثال ، صنعت نورپردازی از زمان عرضه بیلبورد های اصلی انبوه تولید شده راه درازی پیموده است. به کمک این صنعت ، بیلبورد ها در شب قابل رویت و به مراتب جذاب تر و اثربخش تر شدند. چراغ های خورشیدی و صفحات LED بیرونی نیز روشنایی بیلبورد ها را مقرون به صرفه تر ساختند.

 

بیلبورد های بیرونی امروزی

 

آزمون واقعی از یک محصول جدید از این قرار خواهد بود که چگونه آن محصول می تواند پس از معرفی و عرضه اولیه در بازار پایدار و پابرجا بماند. برخی از انواع مهم و در خور توجه تبلیغات وارد دنیای تبلیغات شده اند و بازارهای جدید و یکپارچه ای ، بدون عرضه بیلبورد های بیرونی سنتی از رده خارج شده ، به وجود آورده اند.

 

این یک نشانه واقعی است که بیلبورد های بیرونی سنتی برای همیشه ماندنی اند.

 

علیرغم ظهور تبلیغات اینترنتی ، رادیویی و تلویزیونی صنعت تبلیغات بیرونی قوی تر از قبل باقی می مانند.

نقش بیلبورد های امروزی

، به طور کلی همچون صنعت تبلیغات بیرونی که گواهی هستند بر این مورد که چقدر راه حل های بازاریابی ساده ، محکم و انعطاف پذیر هستند، می توانند علیرغم نوآوری سریع در راهبردهای کمپین بازاریابی و ظهور تکنولوژی ها ، همچنان پایدار باقی بمانند.

صرف این واقعیت که چنین نوآوری سریعی در صنعت تبلیغات بیرونی وجود دارد ، اثبات می کند که این صنعت به خوبی پیش می رود.

همه ساله تعداد فزاینده ای از شرکت های تبلیغات بیرونی تأسیس می شوند. این رشد پایدار و پیگیر موجب تقویت و بهبود رقابت در داخل صنعت و در عین حال زمینه ساز نوآوری هایی می شود که همچنان صنعت تبلیغات بیرونی را برای کاربرانش به اوج اعتبار و اثربخشی می رساند.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>